Trafnie zrealizowany zestaw okna dopuści w następnej kolejności minąć obraźliwych niespodzianek.

Stosownie wykonany zestaw okna przyzwoli w następnej kolejności minąć obraźliwych niespodzianek.
Etap 1

Na pewno na kroku stanu srogiego trzeba wypróbować cykliczność wykonania ościeży (otworów okiennych) czy też betonowych nadproży. Późniejsze metamorfozy będą bardzo niepokojące. Wypada wyrównać także boki otworu okiennego ze dziwacznym uwzględnieniem wypoziomowania jego spodniej granic, na której będzie opierać się okno. Otwór ościeży winien być o 5-6 cm większy i rozleglejszy od właściwych przejawów peryferyjnych futryn.
Etap 2

Przed umieszczeniem okna trzeba koniecznie rozebrać ruchome skrzydła z przeszkleniami.
Etap 3

Do peryferyjnego obwodu framudze przykręca się kotwy. Należy je rozmieścić w odległości ok. 25 cm od kątów ramy (ościeżnicę można też mocować na dyble; wymaga to wiercenia otworów w jej bokach i służy zwłaszcza w wypadku granic jednowarstwowych).
Etap 4

Umieszczenie futrynie w otwór. Trzeba ją wesprzeć na drętwych impregnowanych klockach nośnych (klocek taki musi wykopać się pod każdym pionowym profilem!).
Etap 5

Manewrując klockami i gumkami wypada szczegółowo wypoziomować spodnią krawędź ościeżnicy.
Krok 6

Zatarasowanie framudze w pionku (w stosunku do płaszczyzny ściany) przy pomocy klocka o właściwie dopasowanej grubości. Wdziera się go w pobliżu patetycznego rogu ramy, po-między profil, a ścianę,
Krok 7

Unieruchomienie ramy za pośrednictwem klinów wepchniętych obok kątów.

Mity o oknach z Pcv...

Etap 8

Kotwy, przytwierdzone wcześniej do framudze, przyczepia się do muru. W tak zamontowaną futrynę można na pewno wstawić skrzydła okienne. Trzeba je zamknąć.
Etap 9

Nieszczelność naokoło ramy trzeba przemyć z pyłu oraz lekko ją nawilżyć. Dzięki temu montażowa pianka poliuretanowa uzyska bardziej wartościową adhezję.
Etap 10

Rozprowadzenie pianki równomiernie na pełnym perymetrze ramy. Napełnia się nią ok. 1/3 głębokości nieszczelności (po roz-prężeniu pianka zajmie kolejną nieograniczoną przestrzeń).
Etap 11

Po spęcznieniu i stwardnieniu pianki jej górujące kawałki trzeba obciąć rapierem prosto z niwą okna.
Etap 12

Ościeże od wewnątrz najlepiej jest zlikwidować przy pomocy kawałków płyty gipsowokartonowej. Należałoby jeszcze pozostawić ok. 2-milimetrową szczelinę na styku z ramą okna. Przestrzeń tę zapełnia się później masą silikonową albo akrylową. Więcej informacji tutaj - taśmy pakowe z nadrukiem - Siostrzaną szczelinę trzeba dodatkowo pozostawić po obrzeżnej stronie okna (pomiędzy ramą a tynkiem). O szczelności okien i ich niezatartym funkcjonowaniu determinują nie tylko dobre wyróżniki wysokorozwinięte produktu, no i też, a może głównie, czysty zestaw.

Montaż okien wykonany ze dziwną dokładnością, z przetrwaniem prawidłowej techniki i kolejności profesji zredukuje wynurzenie się mostków termicznych i straty żywości w obiektu. Oto najdonioślejsze etapy zestawu okien.

Krok 1. Przyszykowanie muru. Przed przystąpieniem do montażu należy gruntownie przemyć mur z chudych kawałków oraz pyłu, a w momencie konieczności wdrożyć podkład gruntujący. W stosunku do instrumentu zestawu wypada założyć lub ściągnąć listwę parapetową.

Etap 2. Przygotowanie okna. Kotwy, dyble względnie akcesoryjne śruby do zestawu okien muszą przenieść wszelkie obciążenia działające na okno, dlatego trzeba je rozdysponować na kompletnym jego obwodzie w odstępach nie większych niż 70 cm. W następnej kolejności wypada przykleić do okna wstążki paroprzepuszczalne od zewnątrz i paroszczelne od środka.

Etap 3. Pomieszczenie futrynie. Ramę okna należy ulokować w otworze w ten sposób, żeby z każdej strony pozostała zachowana trafna nieszczelność dylatacyjna, z przetrwaniem pionków i poziomów.

Podmieniasz okna bądź drzwi? Znajdź Dostawców bądź Firmy montażowe. Określ, czego pożądasz, a fachowcy sami wręczą Ci propozycje. Usługa jest bezpłatna. Uzyskaj oferty od Firm
albo dorzuć do Firm
Krok 4. Przetestowanie przekątnych. Skonfigurowaną w murze futrynę stabilizujemy przy użyciu klinów rozporowych i po powtórnej obserwacji pułapów i pionów doglądamy także przekątne, które powinny być równe.

Etap 5. Montaż bezrefleksyjny. O ile instalujemy okno na kotwy, należy mieć w pamięci, żeby każdą z nich przykręcić do muru dwoma kołkami rozporowymi względnie pomocniczymi śrubami. Przy montażu na dyble albo śruby samowiercące należy uszczelnić otwory w spodnim podzespole ramy.

Etap 6. Zwilżenie muru. Ponieważ pianka montażowa wzmacnia pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, promuje się, ażeby przed jej nałożeniem zmoczyć mur wodą, m.in.. przy użyciu opryskiwacza.

Etap 7. Nakładanie pianki montażowej. Przestrzeń między futryną a murem wypada naszpikować pianką, obciążając ją od dołu do góry, prowadząc rewolwer lekko zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu pianki jej zbytek trzeba okaleczyć.

Krok 8. Przyklejanie wstążki paroszczelnej. Drugi schyłek przyklejonej wcześniej do okna opaski paroszczelnej wypada przymocować do muru w ten sposób, aby osłonić piankę. Powstrzyma to przedostawaniu się wilgoci z wnętrza w spoinę, zawilgoceniu, powiem więcej zagrzybieniu granice.

Krok 9. Odroczenie skrzydeł. Do tak przygotowanej ramy możemy już umieścić skrzydła, przetestować ich działanie i w razie konieczności wyregulować. Jeżeli kalibrację w trakcie zestawu utworzymy przez przedystansowanie szyby, wówczas okucia pozostaną w położeniu fabrycznym. Dzięki temu w trakcie wieloletniej eksploatacji okna do użycia zostanie pełen zakres regulacji okuć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pionierskie podejście do transportu okien

Wybieramy kosiarkę ogrodową - rzeczowe rady. Malowanie i uszczelnianie drewnianego kompostownika - jak to zrobić inteligentnie.

Apartament na wsi. Z czego przydałoby się zdawać sobie sprawę podczas jego konstrukcji? Wzory domków dla grupy 2 + 4. Na co zwrócić rozwagę przy wyborze wyglądu miejsca zamieszkania?